Bhante Sujiva

Ctihodný Sujiva (správný přepis by měl být Sudžíva, nar. 1951) je théravádový buddhistický mnich (samanéra) a celosvětově proslulý učitel buddhistické meditace vipassaná a mettá. Kromě výuky meditačních technik přednáší mimo jiné i o buddhistické filozofii – abhidhammě. Je také autorem mnoha publikací o buddhistické meditaci a několika básnických sbírek.

Sujiva Rampušák

Ctihodný Sujiva vyrostl v početné čínské rodině v největším městě Malajsie Kuala Lumpur. Na vysoké škole (University of Malaya) vystudoval zemědělství se zaměřením na botaniku a lesní hospodářství.[1] Během studentských let se začal zajímat o buddhismus a různé techniky meditace. Jeho zájem o buddhismus a meditaci se prohloubil natolik, že po úspěšném zakončení studia v roce 1975 se stal buddhistickým mnichem, respektive samanérou – novicem. Během svého mnišského tréninku praktikoval pod různými učiteli z Malajsie, Barmy (současný Myanmar) a Thajska (adžán Phet). Mezi jeho učitele mimo jiné také patřil ctihodný Sajadó U Pandita ze slavného meditačního centra Sasana Yeiktha (Mahasi Buddhist Meditation Centre) v barmském Rangúnu

Při pobytu v džungli v Sarawaku (východní Malajsie) onemocněl malárií a jeho zdraví ho přinutilo se usadit.[1] Založil poustevnu Santisukharama v Kota Tinggi, Johoru (Malajsie), kde od roku 1984 začal sám vyučovat meditaci vipassaná a mettá. Následně vedl také mnoho meditačních kurzů po celé zemi a inspiroval založení dalších meditačních center v Malajsii. Významným milníkem v jeho učitelské činnosti byl rok 1995, kdy začal vyučovat meditaci i v zahraničí. Od té doby již vedl kurzy v Austrálii, na Novém Zélandu, v Hong Kongu, mnoha zemích Evropy a Spojených států.[3] Od roku 1999 vyučuje meditaci vipassaná a mettá také v Česku a na Slovensku. Více jak před rokem se bhatne stáhl do ústraní. Nyní pobývá jen v italském meditačním centru a vyučuje na soukromých zásedech.

Učitelská  a publikační činnost

Sujiva Rampušák

Metodu, kterou bhante Sujiva používá vychází z barmské theravádové tradice Mahasi Sayadaw. Během jeho zásedů se dodržuje poměrně přísný režim, každý druhý den se poskytuje individuální rozhovor ( „interview“), pokud je to možné, někdy i každý den. Během celého kurzu se vyžaduje dodržovat ušlechtilé mlčení. Avšak bhanteho přístup ke žákům je velmi přátelský a vyznačuje se hlubokým porozuměním.

Bhante Sujiva je autorem několika knih s tématikou buddhistické meditace a poezie. Svými žáky je respektován především hloubkou porozumění Buddhovu učení ve spojení s mimořádnou láskou a soucitem.

Zdroje:

https://www.javorie.com/

https://cs.wikipedia.org/

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *